Nem is gondolnád mennyi hasonlóság van a hegymászás és a hitelfelvétel közt. Ezek közül most nézzük meg közelebbről a legfontosabbat, az alapos felkészülés fontosságát.
A 8000 méter feletti csúcsok meghódításához a hegymászóknak alapos felkészülésre van szükségük: mászáshoz szükséges felszerelések beszerzése, fizikai erőnlét, állóképeség növelése, koordinációs képességek fejlesztése, mentális felkészülés, stratégiai tervezés.
Az alapos felkészülés önbizalmat ad és felkészíti a hegymászót a magashegyi környezetben rá váró kihívásokra. A biztonságos és sikeres mászáshoz tehát az időben elkezdett, alapos felkészülés nem pusztán ajánlott, egyenesen kötelező.
Nincs ez másként a hitelezésben sem.
A hitelfelvételre is érdemes időben elkezdeni a felkészülést, hiszen számos olyan feltételnek kell megfelelned, amit nem lehet egyik napról a másikra teljesíteni. A hitelfolyósításhoz vezető út startvonalánál tehát az alapos felkészülésen áll.
Az alábbi „Tedd – Ne tedd” lista lesz az egyik leghasznosabb felkészülési anyag a hitelfelvétel előtt állóknak
(Nyomtasd ki, mentsd el és készülj tudatosan!)
EZT TEDD
Lejárt okmánnyal nem indíthatod a hiteligénylést! Néhány állami támogatásnál (pl. kamattámogatott hitelek, babaváró kölcsön) speciális elvárások lehetnek a lakcímmel kapcsolatban (pl. közös lakcím), tájékozódj ezekről!
Állami támogatások igénybevételénél kizáró tényező, ha adótartozással rendelkezel.
Akkor is figyelj erre, ha egyéni vállalkozó, vagy társas vállalkozás tulajdonosa vagy, függetlenül attól, hogy vállalkozásodból igazolsz-e jövedelmet.
Állami támogatások (pl. kamattámogatott hitelek, babaváró kölcsön) igénybevételénél elvárás, hogy meghatározott idejű és típusú társadalombiztosítási jogviszonnyal rendelkezz. Érdemes tehát már a hitelfelvétel tervezésekor ellenőrizni jogviszonyod!
Figyelj arra, hogy meglévő hiteleid pontosan törleszd, ne legyen elmaradásod! A bank ellenőrzi ugyanis a KHR-ben (korábban bar lista) szereplő adataid. Ez egy adóslista, amely tartalmazza az összes hitelügyleted és azok fizetési múltját. Negatív státusszal fogsz szerepelni, ha az aktuális minimálbért meghaladó összeggel 90 napon túli késedelembe esel. Ekkor ún. aktív KHR-esnek fogsz számítani, így a bankok természetesen nem fognak hitelt nyújtani számodra. Amennyiben tartozásod saját magad rendezted, de még nem telt el egy év a visszafizetés óta, ún. passzív KHR státuszba kerülsz. Ebben az esetben néhány banknál lehetőséged lesz elindítani az igénylésed.
Egy hitelfelvétel hosszú távú elköteleződést jelent a háztartásod számára, ezért mielőtt belevágnál, gondold át családod pénzügyi helyzetét, teherviselő képességét. A rendszeres kiadások és bevételek alapos felmérése segít megérteni, hogy mekkora kölcsönt engedhetsz meg magunknak, anélkül, hogy anyagilag túlterhelnéd a háztartásod.
TIPP: Kíváncsi vagy, hogyan fog hatni a törlesztőrészlet fizetése a családi költségvetésre? Okos döntés, ha már a tervezés első pillanatától, a hiteligénylés elindítása előtt a majdani törlesztőrészletet elkülöníted jövedelmedből, így látni fogod, hogy a kiadás hosszú távon vállalható lesz-e számodra.
Lakáshitel felvételekor a minimálisan elvárt önerő a vételár 20 százaléka. Amennyiben megfelelsz a feltételeknek elég lehet csupán 10 százalék önerőt teljesítened. A bankok azonban ettől szigorúbb feltételeket is meghatározhatnak.
Mérd fel pontosan mekkora összegű megtakarítással rendelkezel. Az önerő kérdésében (mi számít önerőnek, állami támogatások okos felhasználása) mindenképpen konzultálj hitelszakértővel!
Számolj az adásvétel során felmerülő kezdeti költségekkel is (közjegyzői díj, ügyvédi munkadíj, földhivatali eljárási díjak, hitelfelvétel banki költségei), ezeket ugyanis saját forrásból kell finanszíroznod.
Az adásvételi szerződés megkötése előtt, vagy meglévő ingatlanod fedezetként történő felajánlása előtt fontos ellenőrizni az ingatlan földhivatali nyilvántartás szerinti állapotát. Mit kell feltétlenül megnézned:
- ingatlan címe: feltüntetésre került-e a cím a tulajdoni lapon, egyezik-e a természetben található címmel. Hiányos adatok, vagy eltérés esetén biztosan dolgod lesz vele.
- ingatlan tulajdoni lap szerinti besorolása: Ellenőrizd az ingatlan típusát (lakás, lakóház, tanya, gazdasági épület stb.), mivel ez befolyásolhatja a hitelfelvételt.
- térképmásolat szerinti ingatlanállapot: ha a térképmásolat tartalma és a valóság eltér, abból a későbbiekben még számos kellemetlenséged adódhat. Sok esetben az ingatlan egyes részei nincsenek feltüntetve a térképen, ami egyrészt befolyásolhatja az ingatlan értékét, de állami támogatások igénybevétele is meghiúsulhat miatta.
- minden esetben vizsgáld meg tételesen a bejegyzett jogokat, terheket:
@ hitelhez kapcsolódó bejegyzések: fennáll-e még a bejegyzett hiteltartozás? amennyiben már visszafizetted, de a teher nem került törlésre, keresd fel a hitelező pénzintézetet és kezdeményezd a törlést. Adásvétel esetén konzultálj az eladóval, ügyvéddel, miként fog megtörténni a tehermentesítés
@bejegyzett haszonélvezeti jog: hozzájárul-e a haszonélvezeti jog jogosultja az ingatlan elzálogosításához? Állami támogatások igénybevétele esetén a haszonélvezeti jogot előzetesen törölni szükséges.
@fennálló végrehajtási jogok, közműtartozások esetén a felajánlott ingatlan nem vonható be fedezetként!
Pénzügyeidet érintően csak akkor tudsz felelős, megalapozott döntést hozni, ha tájékozódsz a környezetedben végbemenő alapvető gazdasági, lakáspiaci változásokról. Járj nyitott szemmel!
Ismerkedj a hitelezésben használatos olyan alapfogalmakkal, mint a kamatperiódus, előtörlesztés, foglaló, teljes hiteldíj-mutató, jövedelemarányos törlesztési mutató stb.
Aki rendelkezik az alapvető pénzügyi ismeretekkel, az könnyebben kommunikál a banki ügyintézés során, könnyen tud összehasonlítani, és nem csupán a buktatókat fogja elkerülni, de a lehetőségeket is jobban ki tudja használni.
Egyedül semmiképpen ne ugorj bele a hitelfelvételbe. Kérd szakértő segítségét, hogy a számodra legjobb konstrukciót kaphasd. Ezzel időt és pénzt spórolsz meg!
EZT NE TEDD
A sikeres hitelfelvételhez minden esetben szükséged lesz megfelelő jövedelemre. Alapvető banki elvárás, hogy minimum 3 hónapja az adott munkahelyen kell dolgoznod, nem állhatsz felmondás alatt és nem töltheted a próbaidőd, tehát munkaszerződésed határozatlan időre kell szóljon.
Ezért amennyiben munkahelyváltáson gondolkozol, azt lehetőleg ne a hitelfelvétel előtt tedd meg, várd meg a pozitív banki döntést!
Ne vegyél fel személyi kölcsönt, gyorskölcsönt, ne emeltesd meg hitelkártyád, folyószámlahiteled keretösszegét, mert ezek nagyon leterhelik a jövedelmed. A keret jellegű tartozások 5%-a terhelni fogja a jövedelmed, így előfordulhat, hogy a hitelképességi vizsgálaton problémába fogsz ütközni. Szintén nem tanácsos hitelfelvétel előtt munkabér-előleget igényelned, hisz a törlesztőrészletekhez hasonlóan ront a hitelképességeden.
Lakásvásárlás előtt sokan gondolnak a személyi hitelre, mint az önerő előteremtésének lehetőségére. Légy óvatos! A Magyar Nemzeti Bank állásfoglalása szerint személyi kölcsönt erre a célra szigorúan tilos felhasználni. Ennek az elsődleges oka az, hogy ne kerüljünk adósságspirálba.
A hitelfelvételt megelőző hónapokban fokozottan ügyelj bankszámlád pozitív záró egyenlegére! Ne húzd túl a hitelkereted, hitelkártyád. Ne legyenek fedezetlen, visszautasított tételeleid. Hitelbírálat során minden esetben alapos vizsgálat alá veszik számlakivonataid és az ilyen jellegű negatív tényezők befolyásolhatják a döntés kimenetelét.
A túlzott szerencsejáték hitelfelvételtől függetlenül probléma. Megzavarja a normális életvitelt, megterheli kapcsolataid és pénzügyi katasztrófához vezethet. Egy szerencsejáték-függő nem képes racionális döntéseket hozni, a pénzügyek terén pedig ez elengedhetetlen. Éppen ezért, ha erre utaló jeleket találnak számlakivonataidon, el fogják utasítani hiteligénylésed.
Látod, mennyi tényezőt kell átgondolni? Vedd igénybe hitelszakértő segítségét!
Készülj fel velem a sikeres hitelfelvételre