A személyi kölcsön főbb jellmezői
Hitelösszeg
Az igényelhető kölcsön minimális és maximális összegét a pénzintézetek saját hatáskörben határozzák meg. Jelenleg 300.000, – Ft és 12.000.000, – Ft közötti összegben igényelhetünk személyi kölcsönt.
A felvehető összeg nagyságát befolyásolhatja életkorunk, rendszeres havi nettó jövedelmünk, rendszeres kiadásaink nagysága, illetve meglévő hiteleink törlesztőrészlete.
Kamat
A kamat mértéke is több tényezőtől függhet:
- szerződött hitelösszeg
- jövedelem nagysága
- a kölcsön törlesztésére szolgáló fizetési számlán havonta jóváírt összeg nagysága
- akciók, egyedi kamatkedvezmények
Futamidő
A futamidő jellemzően 1-8 év, de néhány banknál 9-10 éves futamidővel is találkozhatunk. Hogy milyen futamidőre igényelheted a hitelt, befolyásolja életkorod, a bankok ugyanis meghatározzák a futamidő végi maximális életkort.
Milyen feltételeknek kell megfelelni?
- Személyi kölcsönt cselekvőképes természetes személyként igényelhetsz, ha megfelelsz a hitelezési alapfeltételeknek és hitelképes vagy.
- Igényléskor és a hitel lejáratakor életkorod megfelel a bank által elvártaknak.
Személyi kölcsönt akkor tudsz igényelni, ha betöltötted a 18. életéved (egyes pénzintézeteknél 20,21,25 év az alsó korhatár). Fiatalabb igénylőként előfordulhat, hogy csak akkor leszel hitelezhető, ha nálad idősebb, általában 21.életévét betöltött adóstárssal együtt igényled a hitelt.
Amennyiben a kölcsön futamidejének végén életkorod eléri a 65. életévet (létezik olyan bank, ahol elfogadott a 78. lejáratkori életév), akkor a bank további biztosíték (pl. fiatalabb adóstárs, hitelfedezeti biztosítás megkötése) bevonásának lehetőségéről dönthet. Amennyiben nem tudod teljesíteni, elképzelhető, hogy alacsonyabb hitelösszeget igényelhetsz rövidebb futamidővel.
- rendelkezel állandó magyarországi lakóhellyel, telefonos elérhetőséggel
- rendelkezel rendszeres jövedelemmel, megfelelő hosszúságú munkaviszonnyal
- nem szerepelsz a KHR negatív listáján
Milyen dokumentumokra lesz szükséged?
– Érvényes személyazonosító okmányok (személyazonosító igazolvány/útlevél/jogosítvány és lakcímkártya)
– Jövedelmet igazoló dokumentumok (munkáltatói igazolás, NAV jövedelemigazolás, nyugdíjértesítő
– saját névre szóló bankszámla kivonatok, melyre jövedelmed érkezik
– hitelkiváltás esetén a kiváltandó hitel szerződése, igazolás a fennálló tartozás összegéről
Hogyan történik a hitel folyósítása és törlesztése?
A folyósítás egy összegben történik lakossági forint bankszámládra. Hitelkiváltás esetén a bank a hitelt nyilvántartó bank számára utal, majd a szabadon felhasználható hitelrészt pedig saját számládra.
A hitel törlesztése a bank által meghatározott, vagy általad választott napon történik csoportos beszedési megbízással, átutalással vagy pénztári befizetéssel.
Légy megfontolt! Mit gondolj át a hitel felvétele előtt?
Bár a személyi kölcsönhöz viszonylag könnyű hozzájutni, na kapkodd el a döntést. Alaposan gondold át, valóban szükséged van-e az adott termékre, szolgáltatásra. Soha ne adósodj el olyan kiadás miatt, ami nem feltétlenül szükséges. Egy tárgy, vagy élmény okozta boldogság csak akkor lesz teljes, ha nem árnyékolja be egy átgondolatlanul felvett hitel hosszú évekig tartó terhe.
Bármikor bekövetkezhet egy olyan váratlan esemény, amely miatt sajnos nem tudod tovább fizetni a törlesztőrészletet. Elveszítheted a munkád, vagy egy súlyosabb betegség, baleset miatt hosszabb ideig nem tudsz dolgozni.Ha rendelkezel hitelfedezeti biztosítással, akkor a biztosító néhány hónapig átvállalja a törlesztőrészletek megfizetését. Ha pedig súlyosabb káresemény ér (pl. haláleset, rokkantság), akkor a biztosító a fennálló tartozásod egy részét, vagy egészét kifizeti a banknak.